Albanian Bible

Fjalėt e urta 11

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 12

1

  Kush e do korrigjimin do diturinė, por ai qė e urren kritikėn ėshtė budalla. 

2

  Njeriu i mirė gėzon pėrkrahjen e Zotit, por ky do tė dėnojė njeriun qė sajon plane tė kėqija. 

3

  Njeriu nuk bėhet i qėndrueshėm me pabesinė, por rrėnja e tė drejtėve nuk do tė lėvizet kurrė. 

4

  Gruaja e virtytshme ėshtė kurora e burrit tė saj, por ajo qė e turpėron ėshtė si njė krimb nė kockat e tij. 

5

  Mendimet e tė drejtėve janė drejtėsia, por synimet e tė pabesėve janė mashtrimi. 

6

  Fjalėt e tė pabesėve rrinė nė pritė pėr tė derdhur gjak, por goja e njerėzve tė drejtė do t`i ēlirojė. 

7

  Tė pabesėt janė pėrmbysur dhe nuk janė mė, por shtėpia e tė drejtėve do tė mbetet mė kėmbė. 

8

  Njė njeri lėvdohet pėr gjykimin e tij, por ai qė ka njė zemėr tė ēoroditur do tė pėrēmohet. 

9

  Éshtė mė mirė tė tė ēmojnė pak dhe tė kesh njė shėrbėtor, se sa tė tė nderojnė dhe tė mos kesh bukė. 

10

  I drejti kujdeset pėr jetėn e bagėtisė sė tij, por tė pėrbrendshmet e tė pabesėve janė mizore. 

11

  Kush punon tokėn e tij do tė ngopet me bukė, por ai qė shkon pas kotėsive ėshtė pa mend. 

12

  I pabesi dėshiron gjahun e njerėzve tė kėqij, por rrėnja e tė drejtėve sjell fryt. 

13

  Njeriu i keq kapet nė kurthin e mėkatit tė buzėve tė tij, por i drejti do t`i shpėtojė fatkeqėsisė. 

14

  Njeriu do tė ngopet me tė mira pėr frytin e gojės sė tij, dhe secili do tė marrė shpėrblimin simbas veprės sė duarve tė tij. 

15

  Rruga e budallait ėshtė e drejtė para syve tė tij, por ai qė dėgjon kėshillat ėshtė i urtė. 

16

  Budallai e tregon menjėherė pezmatimin e tij, por njeriu i matur e fsheh turpin. 

17

  Ai qė thotė tė vėrtetėn shpall atė qė ėshtė e drejtė, por dėshmitari i rremė thotė mashtrime. 

18

  Kush flet pa mend ėshtė si ai qė shpon me shpatė, por gjuha e tė urtėve sjell shėrim. 

19

  Buza qė thotė tė vėrtetėn, do tė bėhet e qėndrueshme pėrjetė, por gjuha qė gėnjen zgjat vetėm njė ēast. 

20

  Mashtrimi ėshtė nė zemrėn e atyre qė kurdisin tė keqen, por pėr ata qė kėshillojnė paqen ka gėzim. 

21

  Asnjė e keqe nuk do t`i ndodhė tė drejtit, por tė pabesėt do tė kenė plot telashe. 

22

  Buzėt gėnjeshtare janė tė neveritshme pėr Zotin, por ata qė veprojnė me ēiltėrsi i pėlqejnė atij. 

23

  Njeriu i matur e fsheh diturinė e tij, por zemra e budallenjve shpall budallallėkun e tyre. 

24

  Dora e njeriut tė kujdeshėm do tė sundojė, por dora e pėrtacėve do t`i nėnshtrohet punės sė detyrueshme. 

25

  Shqetėsimi nė zemrėn e njeriut e rrėzon atė, por njė fjalė e mirė e gėzon atė. 

26

  I drejti e zgjedh me kujdes shokun e tij, por rruga e tė pabesėve i bėn qė tė humbasin. 

27

  Pėrtaci nuk e pjek gjahun e tij, por kujdesi pėr njeriun ėshtė njė pasuri e ēmueshme. 

28

  Mbi shtegun e drejtėsisė ka jetė, dhe mbi kėtė shteg nuk ka vdekje. 

Fjalėt e urta 13

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: