Albanian Bible

2 Timoteut 2

2 Timoteut

Return to Index

Chapter 3

1

  sepse njerėzit do tė jenė egoistė, lakmues parash, mburravecė, krenarė, blasfemues, tė pabindur ndaj prindėrve, mosmirėnjohės, tė paudhė, 

2

  tė padhembshur, tė papajtueshėm, shpifės, tė papėrmbajtur, mizorė, qė s`e duan tė mirėn, 

3

  tradhtarė, kokėshkretė, fodullė, dėfrimdashės mė fort se perėndidashės, 

4

  tė perėndishėm nė dukje, por mohues tė fuqisė sė saj; edhe nga kėta largohu. 

5

  Sepse prej kėtyre janė ata qė futen nėpėr shtėpi dhe i bėjnė pėr vete femrat e ngarkuara me mėkate, tė sunduara nga pasione tė ndryshme, 

6

  tė cilat mėsojnė gjithnjė dhe kurrė nuk mund tė arrijnė nė njohjen e plotė tė sė vėrtetės. 

7

  Dhe sikurse Janesi dhe Jambresi i kundėrshtuan Moisiut, po kėshtu edhe kėta i kundėrvihen sė vėrtetės; janė njerėz mendjeprishur, tė neveritshėm nė ēėshtjen e besimit. 

8

  Por kėta nuk do tė shkojnė shumė pėrpara, sepse marrėzia e tyre do tė dalė nė shesh pėr tė gjithė, ashtu sikurse u ngjau edhe atyre. 

9

  Dhe ti ndoqe nga afėr mėsimin tim, sjelljen, kėshillat, besimin, durimin, dashurinė, ngulmin, 

10

  pėrndjekjet, vuajtjet qė mė ndodhėn nė Antioki, nė Ikonio, dhe nė Listra; ti e di ēfarė pėrndjekjesh hoqa, por Perėndia mė shpėtoi nga tė gjitha. 

11

  Tė gjithė ata qė duan tė rrojnė me perėndishmėri nė Krishtin Jezus do tė pėrndiqen, 

12

  por njerėzit e kėqij dhe mashtrues do tė shkojnė keq e mė keq, duke gėnjyer dhe duke u gėnjyer vetė. 

13

  Por ti qėndro nė ato qė mėsove dhe u binde plotėsisht, duke e ditur prej kujt i mėsove, 

14

  dhe se qė nga fėmijėria i njeh Shkrimet e shenjta, tė cilat mund tė tė bėjnė tė ditur pėr shpėtimin me anė tė besimit qė ėshtė nė Krishtin Jezus. 

15

  I gjithė Shkrimi ėshtė i frymėzuar nga Perėndia dhe i dobishėm pėr mėsim, bindje, ndreqje dhe pėr edukim me drejtėsi, 

16

  qė njeriu i Perėndisė tė jetė i pėrkryer, tėrėsisht i pajisur pėr ēdo vepėr tė mirė. 

17

  Po tė pėrbej, pra, pėrpara Perėndisė dhe Zotit Jezu Krisht, qė ka pėr tė gjykuar tė gjallė e tė vdekur, nė dukjen e tij dhe nė mbretėrinė e tij: 

2 Timoteut 4

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: