Albanian Bible

Fjalėt e urta 28

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 29

1

  Njeriu qė fortėson qafėn kur qortohet, do tė thyhet papritmas pa tjetėr. 

2

  Kur tė drejtėt shumohen, populli gėzohet, por, kur sundon i pabesi, populli rėnkon. 

3

  Njeriu qė e do diturinė gėzon tė atin; por ai qė shkon me prostitutat shkapaderdh pasurinė e vet. 

4

  Mbreti e bėn tė qėndrueshėm vendin me anė tė drejtėsisė, por ai qė merr dhurata e ēon nė shkatėrrim. 

5

  Njeriu qė i bėn lajka tė afėrmit tė tij shtrin njė rrjetė mbi hapat e tij. 

6

  Nė mėkatin e njė njeriut tė keq ka njė lak, por i drejti kėndon dhe gėzohet. 

7

  I drejti interesohet pėr ēėshtjen e tė varfėrve, por i pabesi nuk e kupton kėtė interesim. 

8

  Tallėsit kurdisin trazira nė qytet, por njerėzit e urtė e qetėsojnė zemėrimin. 

9

  Nė rast se njė njeri i urtė hyn nė grindje me njė budalla, dhe budallai zemėrohet dhe qesh, nuk ka paqe. 

10

  Njerėzit gjakatarė urrejnė tė ndershmin, por njerėzit e drejtė kėrkojnė tė mbrojnė jetėn e tij. 

11

  Budallai e shfryn gjithė zemėrimin e tij, por i urti e frenon dhe e ul. 

12

  Nė rast se njė mbret dėgjon fjalėt gėnjeshtare, tėrė ministrat e tij bėhen tė pabesė. 

13

  I varfėri dhe shtypėsi kanė kėtė tė pėrbashkėt: Zoti ndriēon sytė e tė dy palėve. 

14

  Mbreti qė u siguron drejtėsi tė varfėrve nė tė vėrtetė do ta ketė fronin tė vendosur pėr gjithnjė. 

15

  Shufra dhe qortimi japin dituri; por fėmija pėr tė cilėn nuk kujdeset kurrkush e turpėron nėnen e vet. 

16

  Kur shtohen tė pabesėt shtohen edhe shkeljet, por tė drejtėt do tė shohin shkatėrrimin e tyre. 

17

  Korrigjo birin tėnd, ai do tė japė rehatinė dhe do t`i sigurojė kėnaqėsi shpirtit tėnd. 

18

  Kur nuk ka njė vizion profetik, populli bėhet i shfrenuar, por lum ai qė respekton ligjin. 

19

  Njė shėrbėtor nuk ndreqet vetėm me fjalė; edhe kur i kupton, nuk bindet. 

20

  A ke parė njė njeri qė ngutet nė tė folur? Ka mė tepėr shpresa te njė budalla se sa te ai. 

21

  Nė se dikush rrit me pėrkujdesje qysh nė fėmijėri shėrbėtorin e vet, nė fund ai do tė dojė tė bėhet trashėgimtar i tij. 

22

  Njeriu zemėrak kurdis grindje dhe njeriu idhnak kryen shumė mėkate. 

23

  Kryelartėsia e njeriut e ēon poshtė atė, por ai qė ka njė shpirt tė pėrvuajtur do tė ketė lavdi. 

24

  Kush bėhet ortak me njė vjedhės urren jetėn e vet. Ai dėgjon betimin, por nuk padit asgjė. 

25

  Frika e njeriut pėrbėn njė lak, por ai qė ka besim te Zoti ėshtė i siguruar. 

26

  Tė shumtė janė ata qė kėrkojnė favorin e princit, por drejtėsia pėr ēdo njeri vjen nga Zoti. 

27

  Njeriu jo i drejtė ėshtė njė neveri pėr tė drejtėt, dhe ai qė ecėn me ndershmėri ėshtė njė neveri pėr tė pabesėt. 

Fjalėt e urta 30

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: