Albanian Bible

Psalmet 115

Psalmet

Return to Index

Chapter 116

1

  Unė e dua Zotin, sepse ai dėgjoi zėrin tim dhe lutjet e mia. 

2

  Duke qenė se e ka kthyer ndaj meje veshin e tij, unė do ta kėrkoj nė gjithė ditėt e jetės sime. 

3

  Vargonjtė e vdekjes mė kishin rrethuar dhe ankthet e Sheolit mė kishin pushtuar; fatkeqėsia dhe dhembja mė kishin vėnė pėrfund. 

4

  Atėherė i kėrkova ndihmė Zotit: "O Zot, tė lutem, mė shpėto". 

5

  Zoti ėshtė i dhemshur dhe i drejtė, Perėndia ynė ėshtė i mėshirshėm. 

6

  Zoti mbron njerėzit e thjeshtė; unė isha katandisur nė njė gjendje tė mjeruar, dhe ai mė shpėtoi. 

7

  Kthehu, o shpirti im, nė prehjen tėnde, sepse Zoti tė mbushi me tė mira. 

8

  Po, sepse ti ke ēliruar jetėn time nga vdekja, sytė e mi dhe lotėt dhe kėmbėt e mia nga rrėzimi. 

9

  Unė do tė eci nė prani tė Zotit nė tokėn e tė gjallėve. 

10

  Unė kam besuar dhe prandaj flas. Unė isha shumė i pikėlluar, 

11

  dhe thoja gjatė pėrhumbjes sime: "Ēdo njeri ėshtė gėnjeshtar". 

12

  Ē`do t`i jap Zotit nė kėmbim tė tė gjitha tė mirave qė mė ka bėrė? 

13

  Unė do tė ngre kupėn e shpėtimit dhe do tė thėrres emrin e Zotit. 

14

  Do tė plotėsoj zotimet e mia ndaj Zotit nė prani tė tė gjithė popullit tė tij. 

15

  Éshtė e ēmueshme nė sytė e Zotit vdekja e tė shenjtėve tė tij. 

16

  Unė jam me tė vėrtetė shėrbėtori yt, o Zot, jam shėrbėtori yt, bir i shėrbėtores sate; ti i kėpute lidhjet e mia. 

17

  Unė do tė tė ofroj njė flijim falenderimi dhe do tė pėrmend emrin e Zotit. 

18

  Do t`i plotėsoj zotimet e mia Zotit nė prani tė tė gjithė popullit tė tij, 

19

  nė oborret e shtėpisė sė Zotit, nė mesin tėnd, o Jeruzalem. Aleluja. 

Psalmet 117

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: