Albanian Bible

Esdra 1

Esdra

Return to Index

Chapter 2

1

  Kėta janė njerėzit e provincės qė u kthyen nga robėria, midis atyre qė Nebukadnetsari, mbret i Babilonisė, kishte ēuar nė robėri nė Babiloni, dhe qė u kthyen nė Jeruzalem dhe nė Judė, secili nė qytetin e tij. 

2

  Ata qė erdhėn me Zorobabelin ishin Jeshua, Nehemia, Serajahu, Relajahu, Mardokeo, Bilshani, Mispari, Bigvai, Rehumi dhe Baanahu. 

3

  Bijtė e Paroshit, dy mijė e njėqind e shtatėdhjetė e dy. 

4

  Bijtė e Shefatiahut, treqind e shtatėdhjetė e dy. 

5

  Bijtė e Arahut, shtatėqind e shtatėdhjetė e pesė. 

6

  Bijtė e Pahath-Moabit, pasardhės tė Jeshuas dhe tė Joabit, dy mijė e tetėqind e dymbėdhjetė. 

7

  Bijtė e Elamit, njė mijė e dyqind e pesėdhjetė e katėr. 

8

  Bijtė e Zatuit, nėntėqind e dyzet e pesė. 

9

  Bijtė e Zakait, shtatėqind e gjashtėdhjetė. 

10

  Bijtė e Banit, gjashtėqind e dyzet e dy. 

11

  Bijtė e Bebait, gjashtėqind e njėzet e tre. 

12

  Bijtė e Azgadit, njė mijė e dyqind e njėzet e dy. 

13

  Bijtė e Adonikamit, gjashtėqind e gjashtėdhjetė e gjashtė. 

14

  Bijtė e Bigvait, dy mijė e pesėdhjetė e gjashtė. 

15

  Bijtė e Adinit, katėrqind e pesėdhjetė e katėr. 

16

  Bijtė e Aterit, domethėnė tė Ezekias, nėntėdhjetė e tetė. 

17

  Bijtė e Betsait, treqind e njėzet e tre. 

18

  Bijtė e Jorahut, njėqind e dymbėdhjetė. 

19

  Bijtė e Hashumit, dyqind e njėzet e tre. 

20

  Bijtė e Gibarit, nėntėdhjetė e pesė. 

21

  Bijtė e Betlemit, njėqind e njėzet e tre. 

22

  Burrat e Netofahut, pesėdhjetė e gjashtė. 

23

  Burrat e Anathothit, njėqind e njėzet e tetė. 

24

  Burrat e Azmavethit, dyzet e dy. 

25

  Burrat e Kirjath-Arimit, tė Kefirahut dhe tė Beerothit, shtatėqind e dyzet e tre. 

26

  Burrat e Ramahut dhe tė Gebės, gjashtėqind e njėzet e njė. 

27

  Burrat e Mikmasit, njėqind e njėzet e dy. 

28

  Burrat e Bethelit dhe tė Ait, dyqind e njėzet e tre. 

29

  Bijtė e Nebos, pesėdhjetė e dy. 

30

  Bijtė e Magbishit, njėqind e pesėdhjetė e gjashtė. 

31

  Bijtė e njė Elami tjetėr, njė mijė e dyqind e pesėdhjetė e katėr. 

32

  Bijtė e Harimit, treqind e njėzet. 

33

  Bijtė e Lodit, tė Hadidit dhe tė Onos, shtatėqind e njėzet e pesė. 

34

  Bijtė e Jerikos, treqind e dyzet e pesė. 

35

  Bijtė e Senaahut, tre mijė e gjashtėqind e tridhjetė. 

36

  Priftėrinjtė: bijtė e Jedajahut, nga shtėpia e Jeshuas, nėntėqind e shtatėdhjetė e tre. 

37

  Bijtė e Imerit, njė mijė e pesėdhjetė e dy. 

38

  Bijtė e Pashurit, njė mijė e dyqind e dyzet e shtatė. 

39

  Bijtė e Harimit, njė mijė e shtatėmbėdhjetė. 

40

  Levitėt: bijtė e Jeshuas dhe tė Kadmielit, pasardhės tė Hodaviahut, shtatėdhjetė e katėr. 

41

  Kėngėtarėt: bijtė e Asafit, njėqind e njėzet e tetė. 

42

  Bijtė e derėtarėve: bijtė e Shalumit, bijtė e Aterit, bijtė e Talmonit, bijtė e Akubit, bijtė e Hatitas, bijtė e Shobait, gjithsej njėqind e tridhjetė e nėntė. 

43

  Nethinejtė: bijtė e Tsihas, bijtė e Hasufas, bijtė e Tabaothit, 

44

  bijtė e Kerosit, bijtė e Siahas, bijtė e Padonit, 

45

  bijtė e Lebanahut, bijtė e Hagabahut, bijtė e Akubit, 

46

  bijtė e Hagabit, bijtė e Shamlait, bijtė e Hananit, 

47

  bijtė e Gidelit, bijtė e Gaharit, bijtė e Reajahut, 

48

  bijtė e Retsinit, bijtė e Nekodas, bijtė e Gazamit, 

49

  bijtė e Uzas, bijtė e Paseahut, bijtė e Besait, 

50

  bijtė e Asnahut, bijtė e Mehunimit, bijtė e Nefusimit, 

51

  bijtė e Bakbukut, bijtė e Hakufas, bijtė e Harhurit, 

52

  bijtė e Batsluthit, bijtė e Mehidas, bijtė e Harshas, 

53

  bijtė e Barkosit, bijtė e Siseras, bijtė e Thamahut, 

54

  bijtė e Netsiahut, bijtė e Hatifas, 

55

  bijtė e shėrbėtorėve tė Salomonit; bijtė e Sotait, bijtė e Soferethit, bijtė e Perudas, 

56

  bijtė e Jaalas, bijtė e Darkonit, bijtė e Gidelit, 

57

  bijtė e Shefatiahut, bijtė e Hatilit, bijtė e Pokereth-Hatsebaimit, bijtė e Amit. 

58

  Tėrė Nethinejtė dhe bijtė e shėrbėtorėve tė Salomonit ishin treqind e nėntėdhjetė e dy. 

59

  Kėta qenė ata qė u kthyen nga Tel-Melahu, nga Tel-Harsha, nga Kerub-Adani dhe nga Imeri; por ata nuk qenė nė gjendje tė tregonin shtėpinė e tyre atėrore dhe pasardhėsit e tyre, pėr tė provuar nė se ishin nga Izraeli; 

60

  bijtė e Delajahut, bijtė e Tobiahut, bijtė e Nekodas, gjithsej gjashtėqind e pesėdhjetė e dy. 

61

  Midis bijve tė priftėrinjve: bijtė e Habajahut, bijtė e Hakotsit, bijtė e Barzilait, qė kishte pėr grua njė nga bijat e Barzilait, Galaaditit, dhe qė u quajt me emrin e tyre. 

62

  Kėta kėrkuan listėn e tyre midis atyre tė regjistruar nė gjenealogjitė, por nuk e gjetėn; prandaj u pėrjashtuan nga priftėria si tė papastėr. 

63

  Qeveritari i urdhėroi ata tė mos hanin asgjė nga gjėrat shumė tė shenjta deri sa tė mos paraqitej njė prift me Urim dhe Thumim. 

64

  Tėrė asambleja pėrbėhej nga dyzet e dy mijė e treqind e gjashtėdhjetė veta. 

65

  Pa llogaritur shėrbėtorėt dhe shėrbėtoret e tyre, qė arrinin shtatė mijė e treqind e tridhjetė e shtatė; midis tyre kishte gjithashtu dyqind kėngėtarė dhe kėngėtare. 

66

  Ata kishin shtatėqind e tridhjetė e gjashtė kuaj, dyqind e dyzet e pesė mushka, 

67

  katėrqind e tridhjetė e pesė deve dhe gjashtė mijė e shtatėqind e njėzet gomarė. 

68

  Disa tė parė tė shtėpive atėrore, kur arritėn nė shtėpinė e Zotit qė ėshtė nė Jeruzalem, dhanė bujarisht dhurata pėr shtėpinė e Perėndisė, nė mėnyrė qė ajo tė ngrihej pėrsėri nė vendin e mėparshėm. 

69

  I dhanė thesarit tė veprės, sipas mjeteve tė tyre, gjashtėdhjetė e njė mijė darikė ari, pesė mijė mina argjendi dhe njėqind veshje prifti. 

70

  Kėshtu priftėrinjtė, Levitėt, njerėzit e popullit, kėngėtarėt, derėtarėt dhe Nethinejtė, u vendosėn nė qytetet e tyre, dhe gjithė Izraelitėt nė qytetet e tyre. 

Esdra 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: