Albanian Bible

Jozueu 14

Jozueu

Return to Index

Chapter 15

1

  Pjesa qė iu dha me short fisit tė bijve tė Judės, simbas familjeve tė tyre, shtrihej deri nė kufirin e Edomit, nė shkretėtirėn e Tsinit, nė skajin jugor. 

2

  Kufiri i tyre jugor fillonte nė skajin e Detit tė Kripur, nga kepi qė drejtohet nė jug, 

3

  dhe zgjatej nė jug nė drejtim tė tė pėrpjetės sė Akrabimit, kalonte nėpėr Tsin, pastaj ngjitej nė drejtim tė Adarit dhe kthente nga ana e Karkaas; 

4

  kalonte pastaj nga Atsmoni dhe vazhdonte deri nė pėrruan e Egjiptit, dhe mbaronte nė det. "Ky do tė jetė", tha Jozueu, "kufiri juaj nė jug". 

5

  Kufiri nė lindje ishte Deti i Kripur deri nė grykėderdhjen e Jordanit. Kufiri verior fillonte me mėngėn e detit pranė grykėderdhjes sė Jordanit; 

6

  pastaj kufiri ngjitej nė drejtim tė Beth-Oglahut, kalonte nė veri tė Beth-Arabahut dhe ngjitej deri nė gurin e Bohanit, birit tė Rubenit. 

7

  Pastaj nga Lugina e Akorit kufiri ngjitej nė Debir, kthehej prapa nė veri nė drejtim tė Gilgalit, qė ndodhet pėrballė sė pėrpjetės tė Adumumit, nė jug tė luginės; pastaj kufiri kalonte nė ujėrat e En-Shemeshit dhe mbaronte nė En-Roguel. 

8

  Kufiri pas kėsaj ngjitej nėpėr luginėn e birit tė Hinonit deri te shpatet jugore tė qytetit tė Jebusejve (qė ėshtė Jeruzalemi). Pastaj kufiri ngjitej deri nė majėn e malit qė ndodhet pėrballė luginės sė Hinomit nė perėndim, qė mbetet nė skajin e luginės tė Refaimit nė veri. 

9

  Nga maja e malit kufiri shtrihej deri nė burimin e ujėrave tė Neftoahut, vazhdonte nė drejtim tė qyteteve tė malit Efron dhe pastaj kthente deri nė Baalah, qė ėshtė Kirjath-Jearimi. 

10

  Nga Baalahu kufiri kthente pastaj nė perėndim tė malit Seir, kalonte mbi faqen veriore tė malit Jearim (qė ėshtė Kesaloni), zbriste nė Beth-Shemesh dhe kalonte nėpėr Timah. 

11

  Pastaj kufiri arrinte anėn veriore tė Ekronit, kthente nga Shikroni, kalonte nėpėr malin e Baalahut, shtrihej deri nė Jabneel dhe mbaronte nė det. 

12

  Kufiri nė perėndim ishte Deti i Madh. Kėta ishin rreth e qark kufijtė e bijve tė Judės simbas familjeve tė tyre. 

13

  Kalebit, birit tė Jefunehut, Jozueu i dha njė pjesė nė mes tė bijve tė Judės, ashtu siē e kishte porositur Zoti; Kirjath-Arba, qė ėshtė Hebroni (Arba ishte ati i Anakut). 

14

  Dhe Kalebi dėboi qė andej tre djemtė e Anakut, Sheshain, Ahimanin dhe Talmain, pasardhės tė Anakut; 

15

  Qė kėtej ai u ngrit kundėr banorėve tė Debirit (qė mė parė quhej Kirjath-Sefer). 

16

  Dhe Kalebi tha: "Atij qė do tė sulmojė Kirjath-Seferin dhe do ta shtjerė nė dorė, unė do t`i jap pėr grua vajzėn time Aksah". 

17

  Atėherė Othnieli, bir i Kenazit, vėllai i Kalebit, e shtiu nė dorė, dhe Kalebi i dha pėr grua bijėn e tij Aksah. 

18

  Kur ajo erdhi tė banojė me tė, i mbushi mendjen Othnielit t`i kėrkonte atit tė saj njė fushė. Atėherė ajo zbriti nga gomari dhe Kalebi i tha: "Ēfarė do?". 

19

  Ajo iu pėrgjigj: "Mė bėj njė dhuratė; mbasi mė ke dhėnė tokė nė Negev, mė jep edhe burime ujore". Kėshtu ai i dhuroi burimet e sipėrme dhe burimet e poshtme. 

20

  Kjo qe trashėgimia e fisit tė bijve tė Judės, simbas familjeve tė tyre; 

21

  qytetet e vendosura nė skajin e fisit tė bijve tė Judės, nė drejtim tė kufirit tė Edomit, nė Negev ishin: Kabtseeli, Ederi dhe Jaguri, 

22

  Kinahu, Dimonahu, Adadahu, 

23

  Kadeshi, Hatsori, Ithnami, 

24

  Zifi, Telemi, Bealothi, 

25

  Hatsor-Hadattahu, Kerioth-Hetsroni (domethėnė nė Hatsori), 

26

  Amami, Shema, Moladahu, 

27

  Hatsar-Gadahu, Heshmoni, Beth-Peleti, 

28

  Hatsar-Shuali, Beer-Sheba, Bizjothjahu, 

29

  Baala, Ijimi, Etsemi, 

30

  Eltoladi, Kesili, Hormahu, 

31

  Tsiklagu, Madmanahu, Sansanahu, 

32

  Lebaothi, Shilhimi, Aini, Rimoni; gjithsej njėzet e nėntė qytete me fshatrat e tyre. 

33

  Nė ultėsirė: Eshaoli, Tsoreahu, Ashnahu, 

34

  Zanoahu, En-Ganimi, Tapuahu, Enami; 

35

  Jarmuthi, Adulami, Sosohu, Azekahu, 

36

  Shaaraimi, Adithaimi, Gederahu dhe Gederothaimi: katėrmbėdhjetė qytete me gjithė fshatrat e tyre; 

37

  Tsenani, Hadashahu, Migdal-Gadi, 

38

  Dileani, Mitspahu, Joktheeli, 

39

  Lakishi, Bokskathi, Egloni, 

40

  Kaboni, Lahmasi, Kitlishi, 

41

  Gederothi, Beth-Dagoni, Naamahu dhe Makedahu; gjashtėmbėdhjetė qytete me gjithė fshatrat e tyre; 

42

  Libnahu, Etheri, Ashani; 

43

  Jiftahu, Ashna, Netsibi; 

44

  Kejlahu, Akzibi dhe Mareshahu: nėntė qytete me fshatrat e tyre; 

45

  Ekroni me qytetet dhe fshatrat e tij; 

46

  nga Ekroni deri nė det, ēdo gjė qė ishte afėr Ashdotit me fshatrat e tyre; 

47

  Ashdoti me gjithė qytetet dhe fshatrat e tij; Gaza me qytetet dhe fshatrat e tij deri nė pėrroin e Egjiptit dhe nė detin e Madh me bregun e tij. 

48

  Nė zonėn malore: Shanoiri, Jatiri dhe Sokohu, 

49

  Danahu, Kirjath-Sanahu, domethėnė Debiri, 

50

  Anabi, Esthemothi, Animi, 

51

  Gosheni, Holoni dhe Gilohu: njėmbėdhjetė qytete bashkė me fshatrat e tyre; 

52

  Arabi, Dumahu, Esheani, 

53

  Janumi, Beth-Tapuahu, Afekahu, 

54

  Humtahu, Kirjath-Arba (domethėnė Hebroni) dhe Tsiori: nėntė qytete me gjithė fshatrat e tyre; 

55

  Maoni, Karmeli, Zifi dhe Jutahu, 

56

  Jizreeli, Jokdeami, Zanoahu, 

57

  Kaini, Gibeahu dhe Timnahu: dhjetė qytete me fshatrat e tyre; 

58

  Halhuli, Beth-Tsuri, Gedori, 

59

  Maarathi, Beth-Anothi dhe Eltekoni: gjashtė qytete me fshatrat e tyre; 

60

  Kirjath-Baal (domethėnė Kirjath-Jearimi) dhe Rabahu: dy qytete bashkė me fshatrat e tyre. 

61

  Nė shkretėtirė: Beth-Arabahu, Midini, Sekakahu, 

62

  Nibshani, qyteti i kripės dhe Engedi: gjashtė qytete me fshatrat e tyre. 

63

  Pėrsa u pėrket Jebusejve qė banonin nė Jeruzalem, bijtė e Judės nuk mundėn t`i dėbojnė; kėshtu qė Jebusejtė kanė banuar nė Jeruzalem bashkė me bijtė e Judės deri nė ditėn e sotme. 

Jozueu 16

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: